Õpihaldussüsteemide ülesanne, milleks eelnevalt soovitav läbi lugeda Õpihaldussüsteemide teemale eestikeelne lühikonspekt.
Õpihaldussüsteem (ingl. k. Learning Management System, LMS) on kitsam mõiste, mis tähendab terviklikku õppetöö läbiviimiseks mõeldud vahendit. Tüüpiliselt pakuvad õpihaldussüsteemid järgmiseid vahendeid:
Olen arusaamisel, et õpihaldussüsteem on keskkond, kus põhiliselt toimetab administraator ehk haldaja, kes loob nii õpi- kui ka õppekeskkonnad. Õpikeskkond on õppija keskne ning õppekeskkond on õpetaja keskne. Loodan väga, et minu nö loogika on paika pidanud.
- õppijate kaasamise vahendid (rühmatöövahendid, portfoolid)
- suhtlusvahendid (foorum, jututuba, keskkonnasisesed kirjad)
- õppematerjalide loomise ja edastamise vahendid
- personaalsed töövahendid (kalender, järjehoidja)
- kursuse läbiviimise vahendid (kodutööde haldus, testide läbiviimine, hindamine)
- haldusvahendid (kasutajate haldus, kursuste haldus)(Põldoja, 2012)
Olen arusaamisel, et õpihaldussüsteem on keskkond, kus põhiliselt toimetab administraator ehk haldaja, kes loob nii õpi- kui ka õppekeskkonnad. Õpikeskkond on õppija keskne ning õppekeskkond on õpetaja keskne. Loodan väga, et minu nö loogika on paika pidanud.
Eestis enim kasutatavad õpihaldussüsteemid on WebCT, Moodle, IVA, ILIAS, Edutizer, VIKO, Krihvel (Põldoja, 2012).Dipplerit on nimetatud õpikeskkonnaks ja samuti ka Edufreed (Põldoja, 2012). Samas Veronika Rogalevitš slaidesitluses (4. slaid) on liigitatud Dippler kui õpihaldussüsteem (Rogalevitš, 2012).
Eestis enim TASUTA kasutatavad õpihaldussüsteemid:
· Moodle
· IVA
· VIKO
· ILIAS
· Krihvel?
Õpihaldussüsteemidest olen kokku puutunud IVA, VIKO ja Moodle. Viimase aasta jooksul on tihedalt kokku puuteid olnud Moodlega, mida on saanud kasutada erinevatest vaatenurkadest, nii õppija kui ka koolitaja rollis olles.
Antud töö käigus analüüsin õpihaldussüsteemi Moodle, kuna antud süsteem on edasiminev ning rohkete võimalustega süsteem.
POSITIIVNE
Moodle on võimalik installeerida tasuta enda kasutuses olevasse serveri. Juhul kui see puudub, võimalik käivitada ka nt Havikeses (tasuta). Muidugi selles veebi keskkonnas on kasutusel vanem versioon ning administraatoril ei ole 100% õigusi ehk siis mõningad piirangud peal.
Moodle töötab Unix, Linux, windows kui ka Mac OS x süsteemis.
Pidevas uuenduses ja rohkete võimalustega.
* Nii õppija kui ka õpetaja rollis on võimalik kasutada tüüpilisi omadusi:
- Ülesannete/kodutööde esitamine
- Foorum
- Failide alla ja üles laadimine
- Keskkonna sisesed kiirsõnumid, mis automaatselt saadetakse edasi postkasti (kui on lisatud e-post aadress)
- Kalender (õpetajal täitmine ja õppijal jälgimine)
- Hindamine on personaalne
- Sisselogimine kasutajanime ja parooliga või ID-kaardiga (juhul kui salasõna ununenud siis taastamine käib - sisestades kasutajatunnuse või e-posti aadressi ning postkasti saadetakse kiri, milles juba edasised juhised enda kontole ligipääsu taastamiseks)
- Seadetes täiendada profiili infot
* Õpetaja saab luua ülesandeid õppijale:
- keskkonna siseselt test laadi küsimused
- valmis faili üleslaadimine
* Õpilasel võimalik sooritada (kodu)töid üksi kui ka grupitööna. Grupikaaslased võimalik valida
* Õpetajal on kursused võimalik muuta kinniseks, kaitstes parooliga.
* Õpetaja saab koostada ise õppijate nimekirja. Õppijal on võimalus ise registreeruda kursusele, juhul kui on antud vastavad võimaluse.
* Õppijal võimalik jälgida väliseid veebipäevikuid, eelnevalt neid registreerides.
* Õppija ja õpetaja ei pea viibima klassiruumis.
* Õppijal moodustub e-portfoolio
* Logides Moodlesse, on kokku koondatud registreerutud kursused.
* Õppijal muutumatu keskkond (nii nagu disainitud, sedasi ka õppijal välja näeb)
* Nii mitmedki õpetajad võivad kursuste loomisel sattuda raskustesse. Kasutajatugi on vägagi soovitav.
* Ei kasutata Moodle võimalusi 100%liselt. Moodle on laia võimalustega ning igal kursusel ei pruugigi kõik võimalusi vaja minna
* Ligipääs interneti olemasolul
* Nõuab aruvti olemasolu
Tim Klapdor on enda ülikoolis kasutatava LMS* (Sakai) pooldaja, kuid pole selle suur kasutaja olnud. Tema arvates on vaja eelnevalt maha istuda ja arutada, kas nende ülikoolis oleks vaja praegus LMS välja vahetada? Ja kui vahetada, kas on see mõtekas? (Klapdor, 2012)
Õpihaldussüsteeme on palju ja erinevate võimalustega. Põhi tööülesanne on neil sama, kuid lisafunktsioonid - kellel rohkem ja kellel vähem.
Juhul kui tuleb valida enda kooli LMS , peaks tõepoolest maha istuma ning arutama, mis on koolile kõige kasulikum ja vajalikum.
Kui võtta LMS, mis on min. funktsioonidega, võib juhtuda, et peagi on vaja süsteemi täiendust.
Juhul kui aga võtta max. funktsioonidega LMS, milles ei kasuta 100% kõiki võimalusi siis tasub vaadelda, kas on ikka õige süsteem võetud. Samas sellel võimalusel jääks koolil võimalus mõelda, kuidas ülejäänud funktsioone saaks otstarbekalt kasutada.
Kõige ideaalsema oleks LMS, kus saaks vajadusel väljaspoolt süsteemi LMS´ile erinevaid keskkondi külge haakida ning disainida nö omapäraselt mugavaks.
* LMS ehk õpihaldussüsteem
Kasutatud materjalid:
- Põldoja, Hans. 2012.Õpihaldussüsteemid. http://opikeskkonnad.wordpress.com/lugemismaterjalid/opihaldussusteemid/ [26.09 2012]
- Rogalevitš, Veronika. 2012. Slaidesitlus: Õpihaldussüsteemid sissejuhatus. Õpihaldussüsteemide mõiste [26.09 2012] http://www.slideshare.net/VeronikaRogalevich/pihaldusssteemid-1-osa?ref=http://opihaldussysteemid.blogspot.com/
- Wikipedia. 2012. Moodle http://en.wikipedia.org/wiki/Moodle [26.092012]
- Klapdor, Tim. 2012. Sit down, we need to talk about the LMS http://timklapdor.wordpress.com/2012/09/10/sit-down-we-eed-to-talk-about-the-lms/ [28.09 2012]
Mida Sa mõtled Moodle’i juures selle all, et õppijal moodustub e-portfoolio? Minuteada Moodle ise mingit e-portfoolio vahendit ei sisalda, vaid võimaldab ainult eksportida sisu välisesse e-portfoolio keskkonda (vt. Moodle'i dokumentatsiooni e-portfoolio lehekülge). Või on Moodle’isse nüüd ka spetsiaalne e-portfoolio vahend lisatud?
ReplyDeleteOleks vist pidanud tõesti täpsustame, mis moel tekib õpilasel portfoolio Moodlesse. Nimelt mõtlesin antud võimalust, mis lubab eksportida foorumi postitusi, ülesande vahendi ülesandeid välistesse süsteemidesse nt. GoogleDocs, Picasa, Box.net jne. nagu ka kirjeldatud Moodle´i dokumentasiooni e-portfooli leheküljel.
ReplyDelete